flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
21
quantity
Product details
Category
  • Advanced motor technology, a Permanent magnet brush-less motor DC motor with ultra-low safe voltage (24V DC).makes the pump more powerful, quieter, and more durable. (Max flow 5.28 GPM, Max head 39.3ft) Super quiet pump. 15-inch length NSF certified connection hose 3/8-Inch Compression x 1/2 inch FIP (You can remove one cap to reveal the smaller fitting.
  • Built-in check valve. The pump default temperature is 38 โ„ƒ off and 33 โ„ƒ on. When the water temperature in the pump is below 33 โ„ƒ (91.4F), the pump will push the cold water back to the water heater. As the temperature hits 38 โ„ƒ(100.4F), the pump will shut off automatically. Automatic pipe freezing protection function.